El Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

El Şişmesi Nedenleri Nelerdir: El şişmesinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bazı el şişmeleri çok basit bir sebepten kaynaklandığı için birkaç gün içinde ve çok basit bir şekilde geçmektedir. Ancak bazı el şişmeleri de kronik bir hastalığın sonucu olabilir. Bu durum da el şişmesinin uzun süre devam etmesine sebep olmaktadır. Peki, el şişmesi sebepleri nelerdir?

El şişmesinin sebebine göre tedavi yolu izlenmektedir. Ancak genel olarak el şişmesi ellerin su toplamasından, el kemik ve eklemlerinde oluşan iltihaplanmalarından meydana gelmektedir. El şişmesiyle birlikte ateş, ürperme gibi soruların da görünüyor olması daha ciddi bir problemi doğuracaktır.  Ancak yalnızca el şişmesinin oluşması da çok fazla ciddi bir problemin habercisi değildir.

El şişmesinin olası nedenleri;

Ödem: Vücutta fazla suyun belli bölgelerde toplanması ödeme sebep olmaktadır. Ellerde ödemin oluşabileceği bölgeler arasında bulunmaktadır. Ödeme sebep olan birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Kalp ve böbrek sorunları, hamilelik gibi durumlarda ödeme sebep olan etkiler arasında bulunmaktadır. Tuzlu yiyeceklerde ödemi artıran en başlı etmenler arasında bulunmaktadır.

Yaralanma: Ele alınan darbeler ve kazalar el şişmesine sebep olan etkiler arasında bulunmaktadır. Elinize aldığınız şiddetli darbeler, el burkulmaları, el incinmeleri, el kemiğinde meydana gelen kırılmalar elin şişmesine sebep olabilir. Yaralanmadan kaynaklı oluşan el şişmesi için ele soğuk uygulamak en doğru olanıdır. Elinize soğuk uygulayarak şişliği biraz da olsa indirebilirsiniz.

Kireçlenme: Ellerdeki şişmenin en başlı sebeplerden bir tanesi de ellerde görülen kireçlenmedir. Kireçlenme birçok kemikte kendini göstermektedir. Kireçlenmenin görüldüğü bölgede ise şişlik olması beklenen bir uyarıyı oluşturmaktadır. Şayet ellerde kireçlenme bulunuyorsa ellerde de şişlik meydana gelecektir. Ellerde ki kireçlenme ancak doktor muayenesi ile teşhis edilebilir.

Karpal Tünel Sendromu: El ve bileklerde oluşan sinir sıkışması ellerde uyuşma, karıncalanma ve şişliğe sebep olacaktır. Genel olarak geceleri artış gösteren bu belirtiler karpal tünel sendromu ihtimalini doğurmaktadır. Karpal tünel sendromu da ancak doktor tarafından teşhis edilebilen bir hastalıktır.

Tiroit Bezi Hastalıkları: Tiroit bezi normal çalışma standardının dışında normalden daha hızlı çalışması ya da normalden daha yavaş çalışması durumunda birçok sağlık problemini de beraberinde getirebilir. Hormonsal problemler arasına da dâhil olan tiroit bezi hastalıkları el şişmesine sebep olan hastalıklar arasında bulunmaktadır.

Damar Problemleri: Damar sertliği, damar genişlemesi gibi damar hastalıkları da el şişliğine sebep olan hastalıklar arasında yerini almaktadır.

Ters Hareket: Ellerde şişlik mutlaka bir hastalığın belirtisi ya da habercisi değildir. Bazen çok küçük ve basit bir hareketten dahi meydana gelebilir. Egzersiz yaparken, dans ederken ters bir hareket yapmanız elinizin hasar görmesine, burkulmasına sebep olacak, el kas ve kemik dokusu zedelenecektir. Bu durum da ellerde şişliğe sebep olacaktır.

Alerji: Alerji genel olarak kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülme olarak kendini göstermektedir. Ancak bunun yanı sıra el şişmesi de alerjik bir durum olarak görülebilir. El şişmesi eğer ki alerjik bir sebepten ortaya çıkmışsa alerji testi yaptırmanız yeterli olacaktır.

Fazla Kilolar: El şişmesi birçok kişide, birçok sebepten dolayı görülebilir.  Ancak el şişmesi en çokta fazla kiloları olan kişilerde görülmektedir. Bunun özel bir sebebi bulunmamakta, tek sebebi fazla kilolar olmaktadır.

İlaç Kullanımı: Özellikle düzenli ilaç kullanmak birçok yan etkiyi de beraberinde getirmektedir. Devamlı kullanılan anti depresan ilaçlar el şişmesine sebep olan en başlı etmenler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tansiyon ve diyabet ilaçları, iltihap giderici ilaçlar ve hormonsal ilaçlarda el şişliğine sebep olacak yan etkileri içinde barındırmaktadır.

kaynaklar:

El şişmesi ve nedenleri

Add Comment